X
 11.05.2020 Здравје

64 оздравени пациенти, 22 новозаразени со коронавирус

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 64 оздравени пациенти во: Скопје-17, Куманово-9, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-12, Охрид-9, Гостивар-1 и Кичево-1.
Во изминатите 24 часа се потврдени 22 нови случаи на Ковид-19, а направени се 145 тестирања. По градови: Скопје-13, Прилеп-2 и Тетово-7.


Вкупната бројка на дијагностицирани со Ковид-19 во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 1.664, бројката на оздравени пациенти е 1.200, на починати е 91, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 373.

По градови: 

• Скопје – 563, активни 128
• Куманово – 408, активни 44
• Дебар – 51, активни 0
• Штип-35, активни 2
• Прилеп –178, активни 58
• Тетово – 117, активни 58
• Струга – 67, активни 4
• Велес – 107, активни 49
• Битола –23, активни 4
• Охрид –15, активни 0
• Кавадарци – 5, активни 1
• Гостивар –19, активни 4
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 2, активни 0
• Крива Паланка- 6, активни 2
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 31, активни 5
• Пробиштип – 2, активни 0
• Кичево – 2, активни 0
• Неготино -9, активни 7 (7 заболени лица се жители на Демир Капија)
• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод - 2, активни 0
• Пехчево- 3, активни 2
• Делчево-1, активни 1
• Валандово -1, активни 1
• Виница – 2, активни 0
• Кратово-2, активни 2
• Берово-1, активни 1

Досега во земјата се направени вкупно 19.241 тестирање на Ковид-19.

Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје