X
 11.06.2022 Живот

Човекот што купи цело село во Италија

Во последниве години Италија продаде стотици срушени домови за минимална сума благодарение на шемите за привлекување нови жители.

Но, за еден човек, купувањето една куќа не било доволно, па купил цело село.

Шкотскиот бизнисмен Чезидио ди Чака штотуку го заврши реновирањето на Борго I Чака, рурално селце кое датира од 16 век, историски именувано по неговото семејство. Селцето е сместено во дивиот нерамен регион на Чочарија, помеѓу Рим и Неапол, во подножјето на градот Пичиниско.

- Кон крајот на 20 век моите баба и дедо Цесидио и Мариета го напуштиле селото во потрага по подобра иднина. Мигрирале во Шкотска оставајќи го зад себе родното село, кое беше во заборав половина век. Селото беше место на духови. Почнав да го реновирам пред повеќе од 10 години. Беше огромна задача, но сега конечно е повторно живо - вели тој.

selo

Поради носталгијата кон земјата на своите предци, Ди Чака одлучил да се врати за да вдахне нов живот во селото кое неговото семејство го оставило зад себе.

Претходно збир на трошни земјоделски камени куќи, штали и складишта без прозорци со испукани врати и нестабилни скали, селото денес има уредни згради во пастелни бои со кружна панорамска патека со поглед кон зелените ридови. Во селото има кантина за вино, конференциска сала, библиотека и два апартмани за сместување на гостите. Во лозјата на имотот се одгледува „матурано“ - сорта која денес е обновена.

Ди Чака бил роден во рибарското село Кокензи, во близина на Единбург, но вели дека секогаш имал длабока наклонетост кон својата родна земја.

2

- Моето семејство никогаш не изгуби контакт со своето потекло. Секое лето, како дете, моите родители ме носеа овде да ги посетам нашите роднини. Како што растев, моите посети стануваа почести додека не решив да се впуштам во животна мисија целосно да се поврзам со моите корени - вели тој.

Првиот чекор бил да се пронајдат сите 140 сопственици на имот од 30 хектари - долг и комплициран процес што бил отежнат поради фактот што имиграцијата ги расеала низ целиот свет.

Според италијанскиот закон кој датира од времето на Наполеон, сопственоста не преминува на најстариот наследник, туку на секое дете. Низ повеќе генерации, тоа може да го расцепи имотот на повеќето семејства. Последниот жител на селото била далечна негова тетка, која починала во 1969 година.

3

Локалниот регистар за земјиште и црква помогнал во идентификувањето на многуте сопственици, но генеолошкиот лов на Ди Чака бил возможен бидејќи заедниците и понатаму се блиски со семејствата и соседите.

- Прв братучед знаеше за друг братучед и така натаму, како синџир. Главно усно и по меморија. Исто така, во потрагата помогна мигрантската заедница во Единбург - вели тој.

И покрај тоа што не открива колку инвестирал, Ди Чака признава дека потрошил значителна сума за заживување на селото, а најголем дел од парите одат на реновирањето.

Пронаоѓањето 140 роднини беше прилично лесно во споредба со справувањето со италијанската бирократија. Како што вели тој, документацијата била прилично фрустрирачка.

4

Кога изби пандемијата, Ди Чака бил заглавен во селото. Незагадениот воздух во селото и неговата локација под радарот биле божја дарба. Заедно со сопругата, синот, ќерката и внуците, тој сега поголемиот дел од годината го поминува во домот на своите предци.

- Сакам ова село да биде клучен центар за сите италијанско-шкотски луѓе во странство кои сакаат да се вратат и повторно да се поврзат со своето потекло, а можеби дури и да ѝ помогнат на нивната родна земја - вели тој.

Исто така, тој планира да отвори академија за земјоделство за храна во селото, но пандемијата го забави процесот. Неговата цел е да започне партнерства со европските универзитети за тоа како да се зачуваат и да се продолжат руралните традиции.

За некој што успеал да убеди 140 луѓе да го дадат својот мал дел од имотот за да создаде голем проект, тоа не би требало да биде многу тешко.

Извор: CNN
Фото: Cesidio di Ciacca/CNN
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот