X
 11.06.2024 Наука

Астрофотограф ја фатил сончевата дамка што доведе до многу аурори низ целиот свет

Астрофотографот Мигел Кларо успеал да направи фотографија која ја открива сончевата хромосфера снимена на посебен ден, кога најтешката геомагнента бура во последните 20 години предизвика широко распространета поларна светлина, позната и како аурора бореалис речиси низ целиот свет.

Фотографијата била направена на 10 мај 2024 година во Португалија, а таа не само што ја прикажува хромосферата во движење, туку и џиновската сончева дамка наречена АR3664 која била неверојатно активна, ослободувајќи неколку ерупции истиот ден.

аурора
Фото: Miguel Caro

Видеото подолу покажува една од овие помали ерупции неколку часа пред масивната геомагнетна бура што ги предизвика аурорите.Извор: Space.com
Фото: Miguel Caro
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука