X
 11.07.2019 Наука

Откриено езеро од лава кај Антарктикот

Научници од колеџ во Лондон и Британската антарктичка асоцијација со помош на сателит откриле езеро од лава на Саундер – остров што се наоѓа на крајниот исток на Антарктикот.

Езерото е едно од осумте од тој вид што досега се откриени на Земјата. Се претпоставува дека температурата на лавата е меѓу 989 и 1.279 Целзиусови степени.

Според стручните лица, островот и вулканската планина на него се многу тешко достапни, па без сателитски снимки со висока резолуција е речиси невозможно да се дознае нешто повеќе за овој природен феномен.Еден од следните планови вклучува и прелет со авион или дрон над вулканот за да може да се сними езерото. Тој потфат ќе биде сложен и веројатно ќе поминат години пред да се реализира.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука