X
 11.08.2018 Живот

Погледнете колкав дел од Калифорнија горел во последните пет години

Калифорнија моментално се соочува со најголемите пожари што некогаш биле забележани во оваа американска сојузна држава, но не сте единствените ако имате чувство дека сте ја слушнале приказнава и претходно.

Оваа земја е толку исушена, што големи пожари има цело време, а климатските промени и не се баш од помош. Во последните неколку години големи површини се исушија, настанаа пожари и зад себе оставија црно земјиште.

Сега во Калифорнија се активни вкупно 18 пожари, а 14.000 пожарникари се обидуваат да ги контролираат. Меѓу јануари и август 2017 година изгореле 350 квадратни милји. Оваа година речиси илјада. Ова е најлошата сезона на пожари од 2008 година.

Повеќето од најголемите пожари (13 од 20) во Калифорнија се случиле по 2000 година.

На следната слика е претставено кои делови од државата биле зафатени од страшните пожари само во последните пет години.

Фото: Popular Science

Позитивните процени се дека пожарот наречен „Мендосино комплекс“, кој моментално ја пустоши Калифорнија, ќе биде запрен до 15 август. Но, секако дека ова нема да е последниот пожар што ќе беснее во оваа американска сојузна држава. За жал, глобалното затоплување сѐ повеќе ќе ги отежнува превенцијата и запирањето на пожарите.
Подготвил: Билјана Арсовска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот