X
 12.02.2019 Живот

Еднаш месечно жителите на Сиера Леоне излегуваат од дома и ги чистат улиците

Еднаш месечно, односно секоја прва сабота во месецот жителите на Сиера Леоне излегуваат од своите домови и ги чистат улиците.  

- Сите знаат дека главната причина за ова чистење е да се заштитиме од болести бидејќи здравјето е на прво место - вели Абдул, кој живее во градот Фритаун.

Кампањата била воведена од страна на претседателот на земјата, а оние што не чистат би можеле да си имаат проблем со полицијата.

Абдул смета дека вакви акции треба да има во сите земји низ светот.

Погледнете го видеото.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот