X
 12.09.2023 Живот

Навики што покажуваат дека засекогаш ќе бидете млади во душата, без оглед на годините

Освен ако не му се придружите на Петар Пан во Недојдија, секој мора да порасне.

Плаќањето сметки, работата и соочувањето со животните проблеми и пречки се работи со кои сите се соочуваме кога влегуваме во светот на возрасните. Но, само затоа што стареете, дали тоа значи дека треба да ја изгубите креативноста и разиграноста? Апсолутно не!

Сите растеме, но среќни се само оние што остануваат млади во душата, без разлика колку време помина откако се отпишавме од градинка.

Сакате да откриете дали сте млада личност во душата? Ќе откриете радост во овие 7 активности.

1. Престој на отворено или во природа

Првото објаснување за љубовта кон природата се појави во 80-тите години кога еден биолог ја воведе идејата за „биофилија“. Во суштина, тоа значи дека ние луѓето инстинктивно сме привлечени кон природата и нејзината околина.

Кога сте млади во срцето, не е потребна теорија што ќе ви каже дека ве привлекува природата и дека сакате да престојувате на отворено, тоа веќе го знаете.

Кога ќе се разбудите наутро, со задоволство ќе седнете на балконот и ќе го испиете кафето. Ако е сончев ден, со задоволство ќе се опуштите под сонцето читајќи ја вашата книга.

За време на викендот, не сакате ништо повеќе од тоа да одите во шума или парк за да бидете опкружени со природа.

Бидејќи исто како што децата сакаат да играат (или едноставно да бидат) на отворено, така и вие!

2. Пробување нови работи

Кога сте млади, постојано правите нови работи. Многу ретко гледате дете да каже не за нешто или да одбие покана за забава.

Зошто? Затоа што тие се возбудени и наоѓаат радост во правењето нови работи.

Но, колку повеќе стареат, толку помалку луѓето се возбудени за да испробуваат нови работи. Делумно затоа што е потешко да се најдат нови работи што треба да се прават додека стареете. Но, тоа е така и затоа што се чувствувате удобно во вашите начини и рутини - а излегувањето надвор од вашата комфор-зона изгледа ризично наместо пријатно.

Сепак, ова не може да биде подалеку од вистината за луѓето кои остануваат млади во срцето. Без разлика колку години имате, ја сакате идејата да пробувате нови работи.

Што и да е, ја сакате идејата (и актуелноста) да правите нови работи кога сте млади во срцето.

3. Играње со животни


Друга особина што ја задржувате кога сте млади во срцето е вашето целокупно чувство за игривост. И кога немате деца во вашето потесно или пошироко семејство, наместо тоа, ќе најдете радост во играњето со животни.

Некои луѓе може да кажат дека сте како дете кога ќе му купите нова играчка на вашето маче или куче.

4. Стекнување нови пријатели


Кога вашиот шеф ве праќа на настан за мрежно поврзување, дали идејата за тоа ве исполнува со страв? Или стомакот ви трепери од возбуда?

Стекнувањето пријатели дефинитивно станува потешко како што стареете. Кога сте млади, идејата да одите во средно училиште или колеџ носи можност да стекнете нови пријатели.

Сепак, според експертите, стекнувањето пријатели не се случува често како што стареете и достигнувате одредена зрелост. Така, оваа активност станува потешка и помалку возбудлива.

mladi
Фото: Freepik

Но, кога сте млади во срцето, ја задржувате возбудата од запознавање нови луѓе.

Кога вашиот пријател ќе ве покани на забава или на свадба каде што не познавате никој, едвај чекате да одите и да разговарате со некој нов.

5. Правење нешто креативно

Сликање, плетење, цртање, играње или пишување поезија - што и да е, овие активности (или барем идејата за нив) ќе ви се допаднат кога сте млади во срцето.

Не сфаќајте погрешно - нема ништо „детско“ во некоја од овие активности. Всушност, многу експерти велат дека е важно да се остане креативен за да се одржи развојот на мозокот и да се подобри вашето ментално здравје во зрелоста. Но, бидејќи овие активности обично се работи што ги правиме (и за кои одвојуваме време) како деца, креативноста е нешто што повеќето од нас ја губат од вид кога стареат.

6. Живеење во сегашноста


Планирањето за иднината е нешто што сè уште го правите кога сте млади во срцето. Но, бидејќи сте толку слободоумни, повеќе сакате да дозволите животот сам да ве води.

Вашата идеја за совршено патување не е да го планирате од А до Б, од почеток до крај. Наместо тоа, вашиот сон е да го наполните резервоарот, да излезете на отворен пат и да застанете каде ќе ви текне!

Затоа што вие сакате да живеете овде и сега.

7. Впуштање во неволја

Се разбира, не сериозни проблеми. Но, да се биде малку дрзок и да се прекршат правилата понекогаш ви дава искра на возбуда.

Да се биде млад во срцето никогаш не е лоша работа.

Нема ништо лошо во тоа да ја допрете помладата верзија од себе и да уживате во работите што отсекогаш сте ги сакале - без оглед на тоа колку години имате.

Извор:  Hackspirit.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот