12.10.2023 Образование

Албанските студенти по медицина ќе треба да плаќаат по 2.300 евра годишно ако не сакаат да останат во татковината по дипломирањето

Несогласувањето со одлуката на албанската Влада за останување во земјата по дипломирањето ќе ги чини многу студентите по општа медицина во Албанија. Имено, Медицинскиот универзитет во Тирана пресмета дека академска година за еден студент чини 240.000 леки, или 2.270 евра, па Административниот борд при универзитетот донесе одлука секој студент што ќе одлучи по дипломирањето да не остане во Албанија да работи од 3 до 5 години, ќе треба да ја плаќа оваа сума како партиципација за студирање.

За утврдување на тарифата била составена работна група која ги пресмета трошоците за еден студент кој учи општа медицина на државен факултет, при што биле сметани директните трошоци на факултетот, капиталните и некапиталните трошоци.

Така, сега на студентите ќе им биде понуден договор кој ќе треба да го потпишат и да се согласат по дипломирањето да останат да работат во татковината или во спротивно ќе треба за секоја академска година да издвојат по 240 илјади леки. Тоа значи дека 6-годишното студирање би ги чинело околу 13.600 евра.

Уште од почетокот на академската година студентите по медицина ја бојкотираат наставата бидејќи дел од нив не се согласуваат со одлуката на Владата со која се обврзуваат по дипломирањето да останат да работат во Албанија.

Извор: Shqiptarja