X
 13.05.2019 Живот

Мало место на Јадранот преполно со богати сопственици на бродови

Жителите на хрватското село Крило Јесенице, близу Сплит, поседуваат вистинско богатство во крајбрежјето на Јадранското Море.

Се работи за своевидна флота од 180 мали рекреативни крстосувачи и, како што наведува хрватски „Јутарњи лист“, секој чини најмалку половина милион евра. Најновите вредат и над три милиони евра, а вкупно чинат можеби и над 270 милиони евра.

Статистички, секој четврти жител е сопственик на еден брод. А реално, 70-те семејства бродосопственици сочинуваат 75 отсто од вкупниот број ваков вид бродови и „одморалишта на бранови“ во Хрватска.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот