X
 13.09.2020 Живот

Видео направено под вода го открива необичниот начин на кој јадат фламингата

Видео направено од зоолошката градина во Сан Диего прикажува како брилијантните розови птици се хранат под вода. Видеото било направено со помош на подводната камена поставена во базенот за хранење на фламингата.

На видеото може да се види како птиците ги ставаат главите под вода и одат до дното. Од зоолошката градина објаснуваат дека фламингата природно јадат под вода со нивните клунови свртени наопаку.Извор: Mymodernmet.com
Фото: Petapixel
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот