13.09.2023 Живот

Јапонските училишта инсталираат роботи за телеприсуство на учениците што сакаат да останат дома

Дали помислата да одите на училиште ве прави анксиозни? Училиште во Кумамото, Јапонија, има решение за вас.

Училиште во овој југозападен јапонски град наскоро ќе им дозволи на некои ученици да присуствуваат на часовите преку робот за телеприсуство со цел да се реши проблемот со одењето на училиште, за кој властите велат дека драстично се влошил во текот на последните неколку години.

- Освен што им е дозволено да ги гледаат часовите, роботите ќе им овозможат на учениците слободно да се движат низ училницата и да комуницираат со другите. Се надеваме дека ова ќе помогне да се намалат менталните пречки за учениците што отсуствуваат - велат од училиштето.

Роботите имаат основа на тркала, која е прикачена на таблет. Учениците управуваат со движењето на роботот од дома, комуницираат со другите и се поврзуваат со наставниците преку видеоразговор во текот на часовите.

Според податоците, 2.760 ученици во основните и средните училишта во градот не посетувале настава во учебната 2022 година, број што се зголемува секоја година уште од 2018 година, кога градот забележа релативно ниски 1.283 отсуства кај учениците.

Овие бројки се загрижувачки и роботите не се првиот обид на градот да го намали проблемот. Претходно се нудеа посовремени решенија за онлајн часови и виртуелни училници, при што учениците пријавиле дека онлајн системот ја намалил нивната анксиозност за комуникација и им ја подобрил самодовербата.

Два роботи за телеприсуство треба да се појават во училиштето во ноември, а од училиштето тврдат дека уредите ќе им овозможат на отсутните ученици да се дружат и да соработуваат со другите деца без физички да одат на училиште.

Извор: Futurism.com
Фото: Freepik