X
 14.04.2021 Здравје

Хонгконг ќе има специјални места каде што ќе можат да се дружат вакцинираните

Официјален Хонгконг вели дека наскоро на вакцинираните жители ќе им биде дозволено да формираат посебни места каде што ќе можат да се собираат.

Ова ќе овозможи дружење во поголеми групи за време на пандемијата. Целта е да се поттикнат повеќе луѓе да се вакцинираат.

Досега само 8 отсто од населението се вакцинирани откако Хонг Конг ја почна својата програма за вакцинирање кон крајот на февруари.

Но, властите на Хонгконг на прес-конференција изјавија дека ќе воспостават патничка врска за вакцинираните со Сингапур. Деталите наскоро ќе бидат објавени.

Слични планови беа во сила минатиот ноември по зголемувањето на бројот на заразени во Хонгконг, што доведе до неколкумесечни строги мерки за физичко дистанцирање. Оттогаш, случаите се намалија.

Исто така, се планира да се дозволи ограничен број патници од континентална Кина да влегуваат во Хонгконг без карантин, почнувајќи од средината на мај.

И забраната за летови од Британија ќе биде укината во мај, иако патниците ќе треба да бидат во карантин 21 ден во одредени хотели. Исто така, ќе се намалат карантинските ограничувања за целосно вакцинирани патници од земјите со низок и среден ризик.

Извор: Rs.n1info.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје