X
 14.04.2021 Здравје

Израелски научници стигнале до револуционерно откритие за ракот на мозокот

Истражувачи од Универзитетот на Тел Авив во Израел направиле револуционерно откритие во борбата против ракот на мозокот спречувајќи го ширењето на глиобластом-клетките. Глиобластом е агресивен вид рак што се јавува во мозокот или во 'рбетниот мозок.

Истражувачите го откриле недостатокот во имунолошкиот систем на мозокот што помага во ширењето на ракот. Станува збор за протеин кој ја нарушува функцијата на имунолошкиот систем и го забрзува ширењето на туморите во мозокот.


Фото: Pixabay

Научниците го искористиле ова сознание за да ја вратат нормалната активност на мозокот и да го блокираат ширењето на ракот.

Истражувачите ги истражувале протеините што се лачат кога клетките на имунолошкиот систем се среќаваат со глиобластом-клетките и на тој начин го откриле протеинот, наречен П-селектин.

Истражувачите што стигнале до откритието биле водени од професорот Ронит Сачи-Фајнаро од медицинскиот факултет „Секлер“ при универзитетот.

Извор: jpost.com
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје