X
 14.08.2018 Живот

Најспектакуларните фотографии од метеорскиот дожд Персеиди

Ентузијасти низ светот ги споделија најдобрите фотографии од овогодишниот најдобар метеорски дожд.

Секоја година во август се случува вистински ноќен спектакл - метеорски дожд. Персеидите се појавуваат како резултат на согорување на остатоците од кометата Свифт-Татл. Овогодишниот метеорски дожд воопшто не разочара и за наша среќа, вселенските ентузијасти од целиот свет успеаја да ги фатат најдобрите моменти. Уживајте!

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот