X
 27.05.2021 Живот

Погледнете ги најдобрите фотографии од Млечниот Пат

Млечниот Пат одамна е извор на фасцинација за фотографите и секоја година натпреварот „Capture the Atlas“ воден од фотографот Дан Зафра ѝ оддава почит на нашата галаксија издвојувајќи ги најдобрите фотографии, избрани меѓу 20.000.

Најдобрите фотографиите oд овогодишниот натпревар нѐ носат низ пустините на американскиот југозапад, крајбрежјето на Персискиот Залив, националните паркови на Индонезија и внатрешноста на Австралија. Галеријата е уникатен поглед на тоа како се доживува Млечниот Пат на двете хемисфери и на креативноста на фотографите.

Во продолжение погледнете ги најдобрите фотографии.

ГАЛЕРИЈА

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Capture the Atlas
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот