X
 14.10.2022 Економија

Листа со компании што го менуваат светот, „Пејпал“ е на врвот

Листата „Смени го светот“ (Change the world) на списанието „Форчун“ ги покажува компаниите што го менуваат светот.

Оваа листа се објавува веќе осма година по ред, а најновата доаѓа во момент кога светот продолжува да заздравува од пандемијата додека се соочува со други кризи, како климатските промени, војната во Украина, родовата и расна нееднаквост итн.

На врвот на листата за оваа година се најде „Пејпал“. Во продолжение е листата со 10. компании што најмногу го менуваат светот. Целата листа може да ја најдете овде.

10 компании што најмногу го менуваат светот

1. „Пејпал“ (PayPall)
2. „Алибаба“ (Alibaba), ЏД (JD), „Меитуан“ (Meituan)
3. „Волмарт“ (Walmart)
4. „Дискавери“ (Discovery)
5. „Квалком“ (Qualcomm)
6. „Есилор Луксотика“ (EssilorLuxotica)
7. „Нубанк“ (Nubank)
8. „Нортволт“ (Northvolt)
9. АИА групација (AIA Group)
10. „Шубхам хаусинг девелопмент фајненс“ (Shubham housing development finance).

Извор: Investitor
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија