X
 29.01.2015 Наука

Верувале или не, студот не постои

Доколку студот не постои, тогаш зошто го чувствуваме?


Ви било студено и порано. Понекогаш, надвор е студено. што доколку ви кажеме дека студот не постои? Не постои супстанца или мерка наречена „студ“ во науката. Не можеме да измериме студ во нешто. Наместо тоа, мериме тоа што нема таму. Научете ја разликата помеѓу топлина и температура, зошто ветрот прави да ни е постудено и како е да се живее како маса од атоми.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука