X
 14.02.2015 Уметност

Цртежи инспирирани од литературата, легендите и бајките

Магдалена Корзениевска е илустратор од Полска, чиишто дела се инспирирани од нејзините омилени ликови од литературата, легендите и бајките. Научната фантастика, фантазијата и надреализмот се работи коишто ја стимулираат нејзината имагинација. Таа храбро ги спротиставува праведноста, чистотата и темните теми кои демнеат под слободната и медитативна убавина на природата.

 

crtez

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност