X
 29.03.2015 Уметност

Одлична идеја: Старите училишни столчиња претворени во уметнички дела

Ентузијастичната екипа составена од пет членови „Pimp my pump“ со своите уметнички активности започнала некаде кон крајот на 2011 година, со цел да го уништи сивилото на Загреб.

 

стол


Најпрво тие се насочиле кон разубавување на уништените хидранти, а подоцна ги илустрирале ѕидовите. Во нивниот најнов проект тие ги цртаат училишните столчиња и секое од нив носи посебна приказна.

„Неколку училишта ни ги донираа столчињата, а со оглед на тоа што беа за отпад, на овој начин ги рециклиравме и ги вративме во живот“, објаснува екипата.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност