X
 06.04.2015 Живот

Креативни дизајни за велигденски јајца

Не постои правилен начин за декорирање на велигденските јајца - културите низ целиот свет самите откриле сопствен начини преку кои уживаат во оваа античка традиција.

 

јајце


Сите тие ги претвораат јајцата во прекрасна и симболична уметност. Декорирањето на јајцата е традиција која потекнува уште пред појавувањето на христијанството. Научниците пронашле декорирани јајца од ној во сумерските и египетските гробници, така што иако оваа уметност е тесно поврзана со Велигден, не мора да бидете христијанин за да уживате во неа.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот