X
 13.04.2015 Живот

Човекот кој ги собира приказните на луѓето низ светот


Дејв Исеј е човекот зад иницијативата „Story Corps“. Се работи за одлична идеја со која на луѓето им се дава можност да ја раскажат својата приказна некому. Иницијативата сега ја има и најголемата колекција на човекови гласови кои некогаш биле снимени.

Исеј сака да создаде дигитална архива од заедничката мудрост на човештвото. Неговата визија е прекрасна и заслужува да се слушне, како што вели тој за сите нас.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот