X
 26.05.2015 Наука

Лекции по физика кои ќе ве направат попаметни

Популарниот канал на YouTube „Minute Physics“ преку цртежи нуди одлични објаснувања за било кои гранки од науката.

 

минута


Овој канал, кој постои од 2011 година, има над 3 милиони претплатници. Видеата се направени во вид на вежби кои ја објаснуваат гравитацијата, паралелните универзуми и други апстрактни концепти кои ве натерале да се чувствувате како имбецил во средно.

Што ако скокнете во шуплив тунел во средината на Земјата? „MinutePhysics“ го поставува како хипотеза ова сценарио и објаснува што би можело да се случи.

 

Доколку ве фати бура, дали е подобро да трчате или да одите за помалку да се наводените?


 

Видео кое докажува дека розевата боја не постои.


 

И секако, забава со антиматерија.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука