X
 31.10.2015 Култура

Првиот хорор филм во светот

Првиот хорор филм во светот не би бил страшен доколку се прикажува во кината денес. Меѓутоа, во 1896 година, работите биле поинакви.

Тогаш, филмот „Le Manoir du Diable“ ги имал најнапредните специјални ефекти дотогаш. Режисер на филмот бил Џорџ Мелие.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура