X
 08.06.2015 Здравје

Едноставни јога вежби за подобро спиење

На превртувањето во кревет може да му кажете збогум.


Милиони луѓе ширум светот секоја вечер имаат проблеми со заспивањето и мирниот сон, а несоницата може да влијае негативно на здравјето на личноста. Овие проблеми може да бидат решени со мали промени, поточно со мали и едноставни вежби во текот на денот.

Во продолжение пронајдете неколку видео туторијали за вежбање јога со кои ќе го успорите срцевото биење, ќе го смирите мозокот, ќе се ослободите од тензијата и ќе заспиете побрзо.

1. Упависта Конасана2. Салабхасана3. Випарита Карани4. Супта Бада Конасана5. Јатхара Паривартанасана6. СавасанаПодготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје