X
 12.06.2015 Наука

Единственото животно кое не старее

Медузата која не старее и не умира е вистински феномен на природата, а поради тоа стана предмет на истражување на научниците кои сметаат дека таа го крие еликсирот на вечната младост.

 

медуза


Ова животно не може да умре од старост, бидејќи не старее - и токму ова ги интересира научниците, зошто и како не старее? Доколку би откриле што се случува во телото на ова животно, можеби би можело да се запре стареењето и кај луѓето.

Медузата, чие латинско име е „Turritopsis nutricula“, после размножувањето би требало да умре, меѓутоа таа се враќа во младоста и повторно се развива. Научниците ова го објаснуваат со промената на внатрешната структура на клетките.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука