X
 04.11.2016 Живот

Која е тајната на најстарата жена на светот?

Најстарата жена во светот, која во декември полни 117 години, открила што е она што ја одржува толку долго во живот.
„Јадам по две јајца секој ден и тоа е тоа. Јадам и кекси“, рекла Ема Морано од Италија. Таа е родена во 1899 година и ја носи титулата на најстарата жена на светот.


Не се само јајцата заслужни за нејзиниот долг живот, таа вели дека е важен и начинот на подготвување. Со децении ги јаде сирови, бидејќи лекарите и кажале дека е анемична.

Најстарата жена на светот вели дека во својата 30-та година се развела и од тогаш не се мажела, па и тоа игра улога. „Не смеете да дозволите никоја да доминира со вас“, истакнува Ема Морано. 

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот