X
 26.06.2015 Здравје

Новиот лек против рак ги убива неговите клетки кои се реплицираат

rak

 

Лекот кој ги запира клетките на ракот да се реплицираат, нуди нов начин за решавање на болеста. Постоечките лекови за рак работат на различни начини, некои погодуваат одредени хормони за кои се смета дека се одговорни за растењето на ракот, додека други делуваат на одредени молекули во клетките на карциномот.


Новиот лек, кој го разви „Bayer“, спаѓа во групата лекови бромодмаин протеини и дополнителни терминални инхибитори кои се мешаат со гените кај ракот на клетката, забавувајќи ја неговата репликација и убивајќи ја.

Лекот е тестиранн на 140 луѓе со различни видови на рак.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје