X
 03.07.2015 Култура

Летни блокбастер филмови кои доживеале огромен неуспех

Без оглед на тоа што ние мислиме за филмската индустрија, не заработуваат сите блокбастери големи пари. Ова е приказна за оние кои не заработуваат.

 

жена


Оваа година се покажа и тоа како успешна кога станува збор за заработката на кино благајните низ светот. „Avengers:Age of Ultron“ и „Furious 7“ влегоја во топ 5 филмови по заработка во историјата на филмот, а сигурно за брзо ќе им се придружи и „Jurassic World“. Иако сезоната на летни блокбастери започна на 1 мај, летото и официјално е тука, а некои од блокбастерите штотуку пристигнуваат.

Сите овие филмови вложуваат големи пари и средства за сето тоа да им се врати  - со поголем профит. Некои од нив и тоа како успеваат во тоа, некои едвај ги покриваат трошоците, а некои толку многу пропаѓаат во кината што актерите си ја уништуваат кариерата и се затвораат студија.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура