X
 27.07.2015 Живот

Како да го направите најомиленото кафе од "Старбакс"?

Доколку некогаш сте го пробале Мока Фрапучиното од „Старбакс“ сигурно би сакале да имате магичен рецепт за подготовка на пијалокот во домашни услови. Благодарејќи на интернетот, и тоа е можно.


Потребно:

Две еспреса, студени.
1/3 шолја млеко (80 мл)
1 лажица шеќер
1 шолја коцки мраз
2 лажици чоколаден прелив (30 мл)

Дополнително: Шлаг

Начин на подготовка:

Прво, ставете го мразот во блендер.


Додадете го кафето,


млекото,


шеќерот,


и чоколадниот прелив.


Измешајте.


Сервирајте со шлаг и чоколаден прелив.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот