X
 10.04.2024 Живот

Градот каде што се пие двојно повеќе кафе отколку во остатокот од Италија: Изобилува со грандиозни дворци и природа

Некогашната мека за шопинг, прекрасниот италијански град кој го доживеа својот најголем просперитет во времето на Австроунгарија, особено на почетокот на 20 век кога беше голем космополитски центар, во кој живееле или биле среќни што можат да го посетуваат писатели како Џејмс Џојс, Итало Свево и Иван Цанкар, Сигмунд Фројд и Зофка Кведер - Трст е уникатен и посебен по многу нешта. На ова славно минато не потсетуваат само спомениците, како што е статуата на Џејмс Џојс на мостот Понте Росо, кој го минува Големиот канал во близина на пазарот што го носи неговото име, туку и многубројните антикварници, особено во стариот дел на градот.

Ако дојдете со автомобил преку Хрватска, околните ридови нудат прекрасен поглед на градот и целиот залив Трст. Кога конечно, по многу пресврти, ќе се спуштите во градот, најдобро е да го оставите вашиот автомобил на еден од неколкуте големи паркинзи на брегот. Паркирањето е малку поскапо, но вие имате предност што сѐ е на дофат од брегот. На брегот гледа и најголемиот плоштад во градот, Пјаца дел Унита да Италија, некогаш познат како плоштадот „Свети Петар“, кој го добил своето сегашно име во 1955 година кога Трст бил припоен кон Италија.

На плоштадот има прекрасни административни згради, некои со кафулиња и ресторани, со тераси со поглед на пристаништето и заливот. Меѓу нив е и Харис Пиколо, со добиени две Мишелин ѕвезди, каде што треба да се резервира маса со месеци однапред, а доколку ја откажете на денот на планираното пристигнување, тоа ќе ве чини 150 евра. Тука е и Кафе дели Спеки, едно од најстарите кафулиња во Трст, кое го отворил Гркот Николо Страти во 1839 година на приземјето на неговата зграда, денес позната како Палацо Страти.

Имено, Трст некогаш бил најголемото медитеранско пристаниште за увоз на кафе, па логично е дека бил полн со кафулиња и кафеани каде што се пиело кафе. И денес, според статистичките податоци, во Трст се пие двојно повеќе кафе по глава на жител отколку во другите делови на Италија, па не е чудно што тоа е важен дел од културата на живеење.

Плоштадот е добра почетна точка за прошетка низ големата пешачка зона во центарот на градот, со многу кафулиња и ресторани, секогаш полни со луѓе, со улични бендови на аглите и мали плоштади, па додека пиете кафе, може да слушате квартет на саксофонисти кои изведуваат дела од старите традиционални песни од Трст. И во сите овие ресторани и кафулиња, заедно со италијанските, често може да се слушнат и хрватски и словенечки зборови, но сега луѓето не доаѓаат таму за шопинг, туку за да ја видат атрактивната туристичка дестинација. А ако огладнете, добро е да отидете во Бафе да Пепи, вистинска институција во Трст, лоцирана во уличка до плоштадот Пјаца дела Борса. Основано е во 1897 година од страна на Пепи Клајншиќ, познат како Пепи Скиаво, кој приготвувал едноставни јадења од тој регион, главно на база на варено месо послужено со рен и сенф, кисела зелка... Менито не се променило многу, а го посетуваат и жителите на Трст желни за вкусна храна. Се разбира, можете да јадете добра пица и одлични тестенини во Трст, како и во остатокот од Италија, но ако сакате да пробате автентична кујна, одете во Пепи.

По централната пешачка зона на градот можете да пешачите до Гранд канал, да ја поминете улицата Џиосуе Кардучи и да стигнете до улицата „20 Септември“, со две пешачки ленти и централни дрвореди, каде што се одржува саем за цвеќе и занаетчиство за време на викендите.

Во близина се наоѓа прекрасниот парк Музио ди Томасини, кој не се гледа од нивото на улицата бидејќи е издигнат, па мора да се искачите по камените скали за да стигнете до него. Паркот има детско игралиште, вештачко езерце и дрвја со настрешници кои даваат длабока сенка во најжешките летни месеци. Трст е град со многу паркови, претежно лоцирани на падините повисоко во центарот на градот, а еден од најголемите е Фарнето, со километри пешачки патеки низ густата шума.


Покрај градските знаменитости и погледи, Трст има и многу атрактивни дестинации во својата околина - замоците Мирамаре и Дуино, кои дефинитивно вреди да се посетат, а тука се и познатите пешачки патеки, како Виа Наполеоника, додека најпознатата од природните убавини е реката Тимаво, која извира во Словенија, а по 50 километри потонува во земјата кај Шкочјанска јама и излегува на површина кај градот Сан Џовани ал Тимаво, недалеку од Трст...

Извор: Gloria.hr

Фото: YouTube screenshot

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот