X
 07.09.2015 Економија

Интервју со математичарот кој го пробил Вол Стрит

Математичарот и криптографот Џим Симонс сфатил: комплексната математика која ја користел да пробие шифри би можеле да му помогнат да ги објасни моделите во светот на финансиите. Милијарди долари подоцна, тој работи како поддршка на следната генерација на наставници по математика и научници. Крис Андерсон од ТЕД зборува со Симонс за неговиот извонреден живот во бројки.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија