X
 14.09.2015 Живот

Фотографии кои го покажуваат колку е лошо загадувањето во Кина

Со стапката на економскиот раст над 10%, животната средина во Кина, најнаселената земја во светот, е на најниско ниво. Загадувањето доведе до неупотреблива вода, зачестена појава на дефекти при раѓање, како и најзагаден воздух во земјата.

 

кина


Кина е свесна за сите овие еколошки влијанија, и планира да преземи предизвик многу посериозен од другите, правејќи ги работите подолгорочно, со многу поголеми обврски. Во 2010 година, Кина е рангирана на прво место и е број еден водечки инвеститор за енергетска технологија со ниско ниво на јаглерод. Фотографиите подолу докажуваат дека со економскиот раст доаѓа одредена цена чиишто долгорочни ефекти се`уште се нејасни.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот