X
 25.09.2015 Наука

Интерактивно видео објаснува како функционираат невроните во вашиот мозок

2 

 

Мозокот е комплицирана работа, со милијарди индивидуални едноставни неврони кои заедно доведуваат до многу сложено однесување. Ова интерактивно виде совршено опишува како сето тоа функционира.


Создадено од Ники Кејс, ова е дел игра, дел видео кое ви дава чувство како да сте таму, и во зависност од тоа што ќе кликнете, секој пат учите и дознавате нешто различно.

Доколку ви се допаѓа можете да го преземете кодот, повторно да го употребите, или можеби да го употребите за да ги научите другите луѓе. Како и да е, вреди да се погледне.

 

Тука можете да го погледнете.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука