X
 29.09.2015 Наука

Небесен природен феномен кој се појавува над Австралија


Австралија е дом на некои од најчудните метеоролошки феномени. Еден таков феномен е и овој, кој се појавува од крајот на септември до почетокот на ноември, пред почетокот на дождливата сезона.

Имено, на небото над Карпентарија, Квинсленд се создаваат необични кругови облаци наречени Утринска слава. Овие облаци може да бидат долги и до 1.000 километри и високи до 2 километри, а најчесто се создаваат на височина од 100-200 метри над површината.

Не е целосно јасно што го предизвикува појавувањето на овие облаци, но се смета дека голема улога игра местоположбата на земјата и морето на полустровот Кејп Јорк.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука