X
 19.10.2015 Наука

Од каде доаѓаме? Што сме ние? Каде одиме?

Во далечната 1897 година, францускиот уметник Пол Гоген создаде неверојатна слика насловена: „Од каде доаѓаме? Што сме ние? Каде одиме?“.

 

video


Иако неговата цел бил да го доведе до прашање духовното значење на човековото постоење, насловот предизвикува чудење за секој научен процес на нашата еволуција. Како еволуиравме да бидеме вакви?

Погледнете го сето тоа во ова неверојатно видео.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука