X
 14.11.2015 Живот

Уметноста која ви овозможува да зборувате со шпионите

Во 2013 година, светот дозна дека NSA (Централната безбедносна служба на Америка) и британскиот еквивалент GCHQ (Комуникацискиот штаб на владата на Велика Британија), рутински ја шпионирале германската влада.

 

sad


Во услови на бес, уметникот Матијас Џад и Кристоф Вачер помислиле: Доколку тие слушаат, ајде да зборуваме со нив“. Со антени поставени на покривот на Амбасадата на Швајцарија во владината област во Берлин, тие поставиле отворена мрежа со која испраќале пораки до шпионите на Америка и Велика Британија кои биле во близина. Ова претставува едно од трите храбри и субеверзивни дела наведени во овој ТЕД говор кој го нагласува растечкото незадоволство во светот поради надзорот и затворените мрежи.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот