X
 26.11.2015 Култура

Дали е ова последната фотографија од Никола Тесла?

Тесла го знаеме како млад научник најчесто фотографиран со свој изум или работејќи. Неговата последна фотографија покажува нешто сосема различно.


Тесла стои зад голем број изуми и патенти, но во времето на смртта тој бил во големи долгови. Финансиските проблеми оставиле голем печат на генијалецот.

Никола Тесла починал на 7 јануари во 1943 година од срцев удар. Тогаш имал 87 години.

Тогашниот градоначалник на Њујорк, Фјорело Лагвардија, во последното простување од научникот изјавил: „Никола Тесла умре. Сиромашен. А беше еден од најкорисните луѓе кои живееле некогаш. Тоа што го создаде е големо, а како што минува времето, ќе биде уште поголемо.“Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура