X
 04.03.2016 Култура

Највлијателните луѓе во историјата според Википедија

Група на компјутерски програмери составија „Python“ скрипта која собира податоци за стотици илјади записи од Википедија. Потоа ги рангирале според должината, бројот на линкови до страните, и колку долго тие живееле.

 

википедија


Резултатот даде листа на највлијателните луѓе на сите времиња, од лидери кои ослободиле луѓе (Абрахам Линколн), до лидери кои убиле милиони (Јосиф Сталин). Листата е потсетник за привилегијата, бидејќи постои само една жена и ниту еден Афроамериканец на листата.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура