X
 03.12.2015 Живот

Како да останете смирени кога знаете дека ќе бидете под стрес?

Не се прикажувате во најдобро светло кога сте под стрес. Всушност, вашиот мозок во текот на милениумите еволуирал за да ослободува кортизол во стресни ситуации, инхибитирајќи го рационалното, логично размислување и потенцијално помагајќи ви да преживеете кога на пример, сте нападнати од лав.

 

stres


Невронаучникот Даниел Леветин мисли дека постои начин да ги избегнете критичките грешки кои ги правите во стресни ситуации, кога вашето размислување е под влијание на стресот. „Во текот на животот постојат ситуации кога нема да успееме. Идејата е да размислуваме однапред и да откриеме кои се тие неуспеси“, вели тој.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот