X
 21.02.2021 Наука

Почесто смејте се! Хуморот и смеата се моќна алатка за справување со стресот

Животот има подеми и падови, а понекогаш падовите може да бидат особено тешки за поднесување. Пандемијата на Ковид-19 е одличен пример за тоа: луѓето се под стрес, не знаеме до кога ќе трае неизвесноста и секој е погоден на некој начин.

Кога луѓето поминуваат низ стресни периоди во животот, тие се обидуваат да се справат на различни начини: одат на прошетка, им се јавуваат на пријателите за да разговараат или практикуваат медитација. И додека сето ова може да помогне, постои моќна алатка за справување за која не слушате премногу често: хуморот.

Хуморот може да биде моќен противотров на стресот. Кога кажувате шега, наместо да бидете сериозни, се дистанцирате од проблемот што го имате. Правите чекор наназад и јаз меѓу вас и вашите борби, и тоа може да ве натера да ги видите работите појасно. Ова е важно затоа што оставен без надзор, хроничниот стрес може да го потисне имунитетот, зголемувајќи го ризикот од рана смрт.

Сите ние може да бидеме хумористични, да ја видиме смешната страна на животот и да бидеме весели. Дури и повеќе како деца - сè изгледа посмешно кога имате 10 години. Но, кога ќе пораснеме и мислиме дека треба да се однесуваме како возрасни, почнуваме да бидеме посериозни. Почнуваме да страдаме од „синдром на недостиг на забава“, како што вели писателот Пол Мекги во својата книга „Хумор како обука за преживување во стресен свет“.

Хуморот ја спречува крутоста на ставовите


Кога последен пат сте кажале шега или сте се насмеале? Не станува збор за љубезни насмевки и смеење на туѓа шега, туку смеење од кое ве боли стомакот и буквално ви предизвикува солзи?

- 10-минутно вистинско смеење има анестетичко дејство врз стомакот што ми овозможуваше два часа сон без болка - вели новинарот Норман Кузинс, на кој му била дијагностицирана болеста анкилозантен спондилитис, форма на артритис што му задавала силна болка и речиси предизвикувала стегање на вилиците. Соочен со мрачната реалност, тој се насочил кон позитивните емоции за да го излекува своето тело. Наместо да падне во емотивна црна дупка и да се сврти кон алкохол или други супстанции за да се справи со болката, тој одлучил да направи нешто необично: почнал да се смее. Почнал да гледа ТВ-емисии и филмови што го полнеле со позитивни емоции.

smea
Фото: Freepik

Кога ќе почнеме да ја гледаме смешната страна на животот и ќе се обидеме да најдеме нешто комично во тешки ситуации, се менуваат нашите погледи и ставови и тие не се толку крути.

Како да го користите хуморот за да го победите стресот?


Хуморот може да ни помогне на повеќе начини. Кога сме на работа, хуморот може да ни помогне да се чувствуваме пообединети, може да нè ослободи од здодевноста и дури можеме да почнеме да уживаме во она што го правиме.

Откако многу луѓе работат од дома со месеци, задачите може да се монотони. Но, ако внесуваме хумор во секојдневието, нашите емоции можат да почнат да се зголемуваат.

Начинот на кој користите хумор или начинот на кој другите го користат може да има влијание врз вашето ментално здравје. Хуморот може позитивно да влијае врз нашата благосостојба. Ако сакате да ги насмеете другите затоа што сакате да ги зајакнете врските со луѓето околу вас и да изградите пријателства, ова може да ве заштити од вознемиреност и депресија.

Хуморот како алатка против стресот не значи само кажување шега или смеење. Станува збор за наоѓање начини да внесете радост во вашиот живот, начини да заборавите на вашите проблеми и да земете здив, дури и ако тоа е само неколку минути. Ова може да има значително влијание врз вашето здравје и вашата благосостојба.

Автор: д-р Оливија Ремес, истражувач за ментално здравје на Универзитетот во Кембриџ
Извор: Vogue.co.uk
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука