X
 15.04.2021 Образование

Долги листи за чекање за упис во градинка: Традиционалниот проблем расте во пандемијата

Битки за место во градинка има и кога немаме пандемија, а не пак сега, во услови на намалени групи. Едни родители молат за упис на детето, а други, пак, држат место иако децата им седат дома со месеци – пандемијата е непредвидлива и не сакаат да ризикуваат да ослободат место. Листите за чекање не се намалија. Во една градинка има дури над 300 деца што се ставени на списокот и чекаат да бидат примени. Овој период до слободно место за упис на дете кое досега не ја посетувало градинката може да се дојде само ако претходно родители го отстапат местото за друго дете.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование