15.12.2023 Живот

Дали овој шведски божиќен тренд е тајната за среќа?

Што претставува „новент“?

Станува збор за комбиниран збор, мешавина од зборовите „ноември“ (November) и „доаѓање“ (Advent).

Иако продавниците во Шведска често почнуваат да продаваат божиќна храна, слатки и украси уште во октомври, традиционалистите обично сметаат дека божиќната сезона официјално започнува во декември.

Ова значи дека треба да поминете низ мрачниот и мачен месец ноември пред да почнете да палите божиќни светилки, да јадете „лусекатер“ и „јулмуст“ и да се почестите себеси со сите празнични работи.

Но, постои револуционерно движење или поверојатно маркетиншки трик за да ги намами потрошувачите рано да се приклучат на божиќната шопинг-треска која започнува да го слави празничниот период пред декември, со цел да донесе малку поголема божиќна веселба во ноември.

Оние што се застапници на „новент“ поставуваат венци, палат свеќи, пијат топло варено вино и зборуваат колку сето тоа е пријатно и ги охрабруваат сите да почнат да практикуваат „новент“.

Како започнала оваа шведска традиција?

Зборот бил избран во 2020 година од страна на Шведскиот јазичен совет и јазичното списание „Спрактиднинген“ како еден од новите зборови што станале дел од секојдневниот разговор таа година, но три години подоцна, зборот навистина станал популарен.

Дали сите Швеѓани го практикуваат „новент“?

Не, но се чини дека трендот е сѐ пошироко прифатен.

Во последните неколку недели во весниците беше најавено дека почнува „новент“. Дури и шведскиот јавен радиодифузер сподели совети за тоа како да се започне божиќната сезона со практикување „новент“.

Дали „новент“ е тајната за среќата?

Веројатно не во големата шема на нештата, но некои психолози тврдат дека раното вадење на божиќните украси може да има позитивен ефект врз нашето расположение, делумно поради светлата и боите и поради тоа што тоа е промена на ритамот од нашата дневна рутина.

Извор: Thelocal.se
Фото: Freepik