X
 23.01.2016 Наука

Видео анимација покажува колку светот се затоплил од 1880 година

Американската и меѓународните агенции објавија дека 2015 година беше најтоплата година досега во светот, поразувајќи ја и 2014 година. Анимацијата подолу, произведена од страна на НАСА, покажува колку температурите се зголемиле во 20-от век.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука