X
 15.04.2016 Наука

Вашите деца можеби ќе живеат на Марс. Како ќе преживуваат?


Звучи како научна фантазија, но за новинарот Стивен Петранек, тоа е факт. За 20 години, луѓето ќе живеат на Марс.

Во овој интересен говор на ТЕД-конференција, Петранек тврди дека луѓето ќе станат вид кој патува во вселената и детално го опишува начинот на кој Марс ќе стане нашиот нов дом.

- Луѓето ќе преживеат без разлика што и` се случи на Земјата. Никогаш нема да бидеме последни од нашиот вид - вели тој.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука