X
 16.06.2016 Економија

Високо платени професии за луѓето кои ја сакаат математиката

Дали ве возбудуваат бројките, пресметките, анализите на податоци и се' поврзано со математиката? Тогаш сигурно сакате работа за која се потребни математички вештини.

 

plata


Веб страната „Business Insider“ заедно со „Occupational Information Network“ создаде листа на високо платени професии за кои се потребни вештини по математика.

Рангирањето на „O*NET“ е поврзано со тоа колку е важно да се искористи математиката за да се решат проблемите, а исто така покажува кое ниво на математика е потребно за одредена професија.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија