X
 12.07.2016 Економија

Лондон речиси подготвен за својот нов огромен подземен метро систем

После осум години копање во еден од најстарите градови во западниот свет, подземниот систем на Лондон е речиси подготвен за јавноста. Работниците копале и работеле во земја која не била копана со векови.

1.200 работници работеле деноноќно за да ги претворат тунелите во патеки за возовите. Овој подземен систем ќе биде користен од 200 милиони патници годишно.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија