X
 16.07.2016 Живот

Највисоко платените познати личности за 2016 година

Што заедничко имаат Kим Кардашијан, Тејлор Свифт, ЛеБрон Џејмс, Џеки Чен и Мелиса МекКарти? Сите овие лица се дел од овогодинешното издание на „Forbes Celebrity 100“, листа која прикажува кои познати личности имаат најголема заработка.

 

tejlor


Од 30 најдобро платени познати личности, дури 14 доаѓаат од светот на музиката. На листата се најдоа и боливудските ѕвезди, но и спортски ѕвезди и автори. Се чини дека и книгите и тоа како се продаваат. Ова се најдобро платените познати личности.

1. Тејлор Свифт, 170 милиони долари
2. One Direction, 110 милиони долари
3. Џејмс Патерсон, 95 милиони долари
4. Др. Фил МекГро, 88 милиони долари
4. Кристијано Роналдо, 88 милиони долари
6. Кевин Харт, 87.500 милиони долари
7. Хауард Стерн, 85 милиони долари
8. Лионел Меси, 81.500 милиони долари
9. Адел, 80.500 милиони долари
10. Раш Лимбау, 79 милиони долари
11. ЛеБрон Џејмс, 77 милиони долари
12. Мадона, 76.500 милиони долари
13. Елен ДеЏенерес, 75 милиони долари
13. Ријана 75 милиони долари
15. Гарт Брукс, 70 милиони долари
16. Роџер Федерер, 68 милиони долари
17. AC/DC, 67.500 милиони долари
18. Rolling Stones, 66.500 милиони долари
19. Двејн Џонсон, 64.500 милиони долари
20. Дејвид Коперфилд, 64 милиони долари
21. Калвин Харис, 63 милиони долари
22. Диди, 62 милиони долари
23. Џеки Чен, 61 милион долар
24. Брус Спрингстин, 60.500 милиони долари
25. Пол Меккартни, 56.500 милиони долари
26. Кевин Дуран, 56 милиони долари
26. Новак Ѓоковиќ, 56 милиони долари
26. Џастин Бибер, 56 милиони долари
26. Кени Чеснеј, 56 милиони долари
30. Рајан Сикрест, 55 милиони долари
31. U2, 55 милиони долари
31. The Weeknd, 55 милиони долари
31. Мет Дејмон, 55 милиони долари
34. Бијонсе, 54 милиони долари
34. Гордон Ремзи, 54 милиони долари
36. Џеј Зи, 53.500 милиони долари
37. Том Круз, 53 милиони долари
37. Кем Њутон, 53 милиони долари
37. Џордан Спит, 53 милиони долари
37. Фил Мајклсон, 53 милиони долари
37. Лук Брајан, 53 милиони долари
42. Ким Кардашија, 51 милион долар
43. Коби Брајан, 50 милиони долари
44. Muse, 49 милиони долари
45. Foo Fighters, 48.500 милиони долари
46. Џони Деп, 48 милиони долари
47. Тоби Кит, 47.500 милиони долари
48. Џуди Шеиндлин, 47 милиони долари
49. Џенифер Лоренс, 46 милиони долари
49. Луис Хамилтон, 46 милиони долари
51. Тајгер Вудс, 45.500 милиони долари
52. Ели Манинг, 45 милиони долари
53. Џо Флако, 44.500 милиони долари
54. Флојд Мејведр, 44 милиони долари
54. Том Брејди, 44 милиони долари
54. Bigbang, 44 милиони долари
57. Џери Сајнфилд, 43.500 милиони долари
58. Софија Вергара, 43 милиони долари
58. Бен Афлек, 43 милиони долари
60. Рори МекИлрој, 42.500 милиони долари
61. Расел Вилсон, 42 милиони долари
61. Елтон Џон, 42 милиони долари
63. Др.Дре, 41 милион долар
63. Себастијан Фетел, 41 милион долар
63. Кејти Пери, 41 милион долар
66. Џими Бафет, 40.500 милиони долари
67. Mumford & Sons, 40 милиони долари
68. Џенифер Лопез, 39.500 милиони долари
69. Дрејк, 38.500 милиони долари
70. Филип Риверс, 38 милиони долари
70. Тиесто, 38 милиони долари
72. Нејмар, 37.500 милиони долари
72. Рафел Надал, 37.500 милиони долари
72. Златан Ибрахимовиќ, 37.500 милиони долари
75. Џејсон Алдин, 36.500 милиони долари
75. Фернандо Алонсо, 36.500 милиони долари
77. Гарет Бејл, 36 милиони долари
78. Вин Дизел, 35 милиони долари
78. Марсел Дареус, 35 милиони долари
80. Дерек Роуз, 34 милиони долари
80. Пејтон Манинг, 34 милиони долари
82. Ед Ширан, 33.500 милиони долари
82. Еј Џеј Грин, 33.500 милиони долариж
82. Maroon 5, 33.500 милиони долари
82. Кеи Нишикори, 33.500 милиони долари
86. Шах Рук Кан, 33 милиони долари
86. Дејв Метјус Бенд, 33 милиони долари
86. Роберт Дауни Џуниор, 33 милиони долари
86. Мелиса МекКарти, 33 милиони долари
86. Џејмс Харден, 33 милиони долари
91. Усеин Болт, 32.500 милиони долари
92. Клетон Киршо, 32 милиони долари
92. Двејн Вејд, 32 милиони долари
94. Penn & Teller, 31.500 милиони долари
94. Бред Пит, 31.500 милиони долари
94. Акашеј Кумар, 31.500 милиони долари
97. Кармело Антони, 31 милион долар
97. Дру Брис, 31 милион долар
99. Жизел Бундхен, 30.500 милиони долари
99. Бритни Спирс, 30.500 милиони долари
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот