X
 10.09.2016 Технологија

Земјите со најмногу нуклеарно оружје

Северна Кореја ја спроведе петтата атомска тест експлозија во последните осум месеци, зголемувајќи ги стравувањата за нејзините нуклеарни способности.

 

1


Тестирањето, опишано како „фанатична непромисленост“, ја продолжува амбицијата на Пјонгјанг за развивање на проектили кои еден ден може да ја нападнат Америка.

„Ова дефинитивно ја стави на повисоко ниво севернокорејската технологија на вградување нуклеарни боеви глави на балистичките ракети“, вели портпаролот на диктаторството.

Северна Кореја е една од деветте земји со нуклеарен арсенал, иако овој инфографик од „Statista“ покажува дека на листата доминираат двете земји непријатели уште од времето на Студената војна: Америка и Русија.

 

земји

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија