X
 17.09.2016 Живот

Најсилните земјотреси во изминативе 100 години

Геолошкото истражување на Америка проценува дека милиони земјотреси се случуваат секоја година, меѓутоа само еден од нив може да се именува како „голем земјотрес“ - со јачина од 8.0 степени или повисоко. На видеото подолу се наоѓаат сите „големи земјотреси“ кои ја погодиле Земјата од 1900 година.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот