16.05.2023 Живот

Кејт Винслет повика на акција против штетните социјални медиуми

Актерката Кејт Винслет го искористи својот говор на доделувањето на наградите „Бафта“ за да повика на акција против социјалните мрежи.

- Си ги сакаме нашите деца назад - рече таа. Оскаровката ги повика луѓето што се на власт да ја криминализираат штетната содржина.

47-годишната актерка глуми заедно со нејзината ќерка Миа Треплтон во филмот „Јас сум Рут“, кој ја прикажува врската помеѓу мајка и дете кое се справува со притисокот врз менталното здравје што доаѓа од онлајн светот.

- „Јас сум Рут“ е филм за родители и нивните деца, за семејства кои се чувствуваат како заложници на онлајн светот, за родители кои посакуваат нивните тинејџери да комуницираат со нив, но повеќе не можат. Филмот е и за млади луѓе кои станаа зависни од социјалните мрежи и нивните мрачни страни: ова не мора да биде вашиот живот. До луѓето на власт и до луѓето кои можат да направат промени: ве молам, криминализирајте ја штетната содржина. Искоренете ја штетната содржина, не ја сакаме. Не сакаме да лежиме будни, преплашени за менталното здравје на нашите деца. До секој млад човек кој можеби слуша и кој чувствува дека е заробен во нездрав свет: те молам побарај помош. Нема срам од признавањето дека ти треба поддршка. Ќе добиеш помош, само побарај - рече таа.

Извор: Standard.co.uk
Фото: Screenshot/YouTube